
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | -400 µA |
| Output Type | Active Low, Push-Pull |
| Max Power Dissipation | 437 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.1 V |
| Accuracy | 2.4 % |
| Power Dissipation | 437 mW |
| Threshold Voltage | 2.93 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 15 µA |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Max Supply Current | 25 µA |
| Reset | Active Low |
| Number of Outputs | 1 |
| Reset Timeout | 120 ms |
| Nominal Supply Current | 15 µA |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Overvoltage Threshold | 3 V |
| Undervoltage Threshold | 2.93 V |
| Max Reset Threshold Voltage | 3 V |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.86 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Watchdog Timer | Watchdog |
Stock: 2538
Distributors
pcbx
Unit Price$1.01993
Ext.Price$1.01993
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.01993 | $1.01993 |
| 10 | $0.75063 | $7.50630 |
| 25 | $0.68223 | $17.05575 |
| 50 | $0.64079 | $32.03950 |
| 100 | $0.60187 | $60.18700 |
| 300 | $0.56664 | $169.99200 |
| 500 | $0.53347 | $266.73500 |
| 1000 | $0.50783 | $507.83000 |
| 3000 | $0.49615 | $1488.45000 |
| 5000 | $0.48474 | $2423.70000 |
